עקירה כירורגית שן בינה בהריון

עקירה כירורגית בהריון- האם מותר לבצע?

במהלך ההיריון עובר גוף האישה שינויים רבים שנועדו לתמוך בנשיאת העובר, ולאחר מכן בלידה ובהנקה. השינויים ההורמונאליים והעלייה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בעיקר, משפיעים גם על בריאות השיניים ויכולים להוביל לסיכון גבוה יותר לדלקות, התפתחות עששות וגידולים בחלל הפה. על כן, דווקא בתקופת ההיריון חשוב במיוחד לשמור על בריאות הפה, ובתוך כך עולה השאלה – האם בטוח לעשות את הטיפולים בתקופה כה רגישה לאם ולעובר? בשורות הבאות נביא תשובות לשאלה הזו ובעיקר נעסוק בנושא של עקירת שן בינה בהריון.

למידע נוסף לחצו כאן

 

מדוע צריך לבצע עקירת שן בינה כלואה בהריון

השם שיני בינה מעיד על כך שהן שיני חוכמה, כלומר שיניים הבוקעות בגילאים מבוגרים יותר – סביב 17 עד 23. שיני הבינה בוקעות בחלק האחורי של הפה, היכן שממוקמות השיניים הטוחנות, ולרוב אין עם זה שום בעיה. ואולם, לעיתים הבקיעה המאוחרות מלווה בבעיות כאשר שיני הבינה אינן מוצאות את המנח הטבעי והמתאים להן, ו/או הן דוחפות את השיניים השכנות. כך, שיני הבינה נכלאות בין הטוחנות ועלולות להוביל לבעיות חריפות, בנוסף לבעיות כמו קרבת יתר לעצבי הלסת התחתונה או לסינוסים בלסת העליונה.

הבעיות העיקריות שנגרמות, ושבגינן צריך לבצע עקירת שן בהריון, הן זיהומים המתחילים להתפתח באזור החניכיים הצמוד לשן ומתפשטים אל השיניים הקרובות. בדרך כלל הסימן הוא כאב שמתחיל להופיע, בהתחלה קל ואז הולך וגובר, ואסור להתעלם מסימן הזה שכן הבעיה עלולה להחריף. כך לדוגמא, אם לא מבצעים עקירה של שן בינה בהריון עלולות להתפתח דלקות חניכיים חמורות, עששת, ציסטות, ריחות רעים מהפה, וגם קשה לשמור על הבריאות וההיגיינה של חלל הפה.

עקירה כירורגית שן בינה בהריון

האם מותר לבצע עקירה כירורגית שן בינה בהריון

ככלל, ניתן ואף רצוי לבצע טיפולי שיניים בהריון עקב הסיכון הגבוה יותר לבריאות חלל הפה בתקופה זו. יחד עם זאת, יש נשים החוששות מפני טיפולים בהריון, בפרט טיפולים הנחשבים לקצת יותר מורכבים, עקב השפעתם על העובר ועל האם עצמה. לכן, חשוב לדעת שרופאי השיניים ערים מאוד ומכירים היטב את הנושא. ראשית, עקירה כירורגית בהריון נעשית עם חומר הרדמה המונע כאבים מיותרים ולחץ גדול, כאשר מדובר בחומר שאינו יכול לחדור דרך השלייה ולהגיע אל העובר.

בנוסף, אם נדרשת אנטיביוטיקה כדי לטפל בזיהומים קיימים או למנוע את היווצרותם במהלך ההחלמה, נעשה שימוש רק בסוגי אנטיביוטיקה המותרים בתקופת ההיריון. מלבד זאת, במידה ויש צורך לבצע צילום רנטגן הוא מבוצע כאשר על הבטן מונח כיסוי עופרת, ובנוסף החשיפה החד פעמית לרמת קרינה זו אינה מזיקה לבריאות האישה או העובר.

 

מי מבצע את העקירה?

עקירה כירורגית שן בינה בהריון מבוצעת במרפאתנו על ידי מומחה לכירורגיית פה ולסת. תחילה מבצעים צילום ולאחר מכן בוחר הרופא את ההליך היעיל, הנוח והבטוח ביותר. חשוב מאוד לפנות למומחה ולא לרופא שיניים כללי, מפני שמדובר בהליך מעט יותר מורכב שחשוב מאוד לבצעו בדיוק רב כדי למנוע נזקים לעצבים שליד השן. כירורג פה ולסת הוא רופא שיניים שעשה התמחות נוספת של חמש שנים בהליכים כירורגיים של חלל הפה, ומאחוריו ניסיון רב ומיומנות גבוהה בהליך.

את העקירה שלוקחת כחצי שעה מבצעים בהרדמה מקומית ואחרי שהיא משפיעה ירים המנתח את מתלה החניכיים שמעל לשן הבינה, ויוצא את העצם המכסה. בהמשך, המנתח יפריד בין רקמות החיבור של השן והעצם ולאחר מכן יסיר את השן. לבסוף, במידת הצורך יבוצעו תפרים מסוג נספג או מסוג המצריך הסרה במרפאתנו אחרי כמה ימים. יש להגדיש שמדובר בהתערבות הנחשבת לבטוחה מאוד ושכיחה, אך מכיוון שהיא קצת יותר מורכבת מעקירות רגילות מבצע אותה מומחה.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישה הנכם מוזמנים לפנות אל מרפאתנו בטלפון 04-6999788.

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן