כאבי שיניים בהריון

​ כאבי שיניים בהריון – מדריך נבוכות

הריון הוא מצב פיסיולוגי שמערב מספר שינויים מהותיים, המשפיעים על כל מערכות הגוף.

זרימת הדם מוגברת, נפח הדם הזורם בכלי הדם גדל פי 11/2 וישנו ייצור מוגבר של כדוריות דם אדומות ולבנות מצד אחד, וירידה בכמות הטסיות מצד שני. מצב זה עלול ליצור נטייה מוגברת לדימומים מהאף וגם לרגישות מוגברת, לנפיחות ולדימומים בחניכיים.

בנוסף לכך, השינויים ההורמונליים הדרסטיים – בעיקר העלייה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון – משפיעים על האופן בו הגוף מגיב לחיידקים. הדבר מגביר את הסיכון להתפתחות דלקת חניכיים, הגורמת לכאבים בחניכיים ובשיניים.

אמנם, טיפול בנשים בהריון דורש שימת לב מיוחדת ומוגבל לשימוש בתרופות מסוימות אך בהחלט יש מה לעשות לטובת הקלה על כאבי שיניים בהריון.

האם מותר לעשות טיפולי שיניים בהריון?

בהחלט מותר ולפעמים אפילו מומלץ, שכן, יש מקרים בהם דחיית הטיפול עלולה לגרום נזק גדול יותר לאם ולעובר מאשר ביצועו, כמו למשל, במקרה של זיהום בחלל הפה.

עם זאת, כדאי להקפיד על מספר קווים מנחים:

 • מניעה –
  כמו בכל תחום אחר, מומלץ לעשות את כל מה שאפשר כדי להימנע מהבעיה או לפחות לצמצם את סיכוייה להופיע או את חומרתה.
  כאשר מתכננים את ההיריון מראש, כדאי מאד לדאוג לבצע טיפולי שיניים אצל רופא טרם הכניסה להיריון, כולל ניקוי שיניים אצל שיננית להסרת אבנית.
  חשוב ביותר לשמור היטב על היגיינת חלל הפה לפני ותוך כדי ההיריון ולהקפיד על צחצוח שיניים ועל ניקוי באמצעות חוט דנטלי.
 • תזמון הטיפול במהלך ההיריון –
  כאשר אין ברירה ויש צורך לעבור טיפול שיניים במהלך ההיריון, עדיף לעשות זאת בשליש השני להיריון.
  בשליש הראשון, העובר נמצא בשלבים הרגישים ביותר של ההתפתחות ובנוסף, זוהי תקופה בה יש נטייה לסבול יותר מבחילות והקאות ולכן קשה יותר לשאת טיפול פה.
  בשליש השלישי, הקושי נובע מגודלה של הבטן, שגורם לחץ ואי נוחות ועלול להקשות מאד על שכיבה ממושכת על הגב, לצורך טיפול שיניים.
 • התייעצות עם רופא נשים –
  בכל מקרה בו הוחלט לעבור טיפול שיניים, מומלץ להיוועץ ברופא הנשים המטפל לגבי תרופות המעורבות בטיפול כגון חומרי הרדמה, משככי כאבים, או אנטיביוטיקה וכן, לגבי בטיחות הטיפול עצמו.
  הדבר חשוב פי כמה, כאשר יש רקע רפואי מיוחד, או למשל, היריון בסיכון גבוה.

 

כאבי שיניים בהריון – מה עושים?

כשמופיעים כאבי שיניים חזקים בהריון כדאי ללכת קודם כל לרופא שיניים ולאבחן את הבעיה. במקרים רבים, ישנו מענה טיפולי, שיכול לספק הקלה על כאבי שיניים בהריון.

יתכן, כי הכאב הוא על רקע הרגישות המוגברת ולאו דווקא בגלל בעיה בריאותית. במקרה כזה ניתן להיעזר במשככי כאבים שאושרו על ידי רופא הנשים.

במידה וכן אובחנה בעיה הדורשת טיפול, יש סיכוי גבוה שמדובר בדלקת חניכיים הריונית. זוהי אחת הבעיות הנפוצות בחלל הפה אצל נשים הרות.

 

ניקוי עמוק ומתן אנטיביוטיקה לדלקת חניכיים בהריון

חלק גדול מטיפולי השיניים – בעיקר הפחות פולשניים מביניהם נחשבים לבטוחים בהיריון. באופן דומה, ישנם סוגים בטוחים לשימוש של אנטיביוטיקה בהריון. כאבי שיניים הם לעיתים תמרור אזהרה מפני מצב שלא כדאי להתעלם ממנו. דלקת חניכיים היא אחד המצבים הללו.

הגורמים שפורטו קודם לכן, בשילוב עם רמת חומציות גבוהה בפה במקרים של הקאות מרובות, עלולים ליצור תגובה דלקתית והתפתחות דלקת חניכיים. אם הדלקת אינה מטופלת, עלולה להתפתח מחלת חניכיים ומחקרים מראים שיש קשר בינה לבין סיכון ללידה מוקדמת ומשקל נמוך של העובר. לכן, זהו מקרה שבו כדאי לטפל ולא לחכות לאחר הלידה.
גם דלקת בשן בהריון, כמו למשל במקרים של שן בינה כלואה שיוצרת כיס בתוך החניכיים, עלולה להסלים לכדי דלקת חניכיים.

במקרים מסוג זה רופא השיניים יאבחן את המצב ויחליט אם ניתן להסתפק בטיפול אנטיביוטי בלבד, או שיש לבצע טיפול כגון הקצעת שורשים או עקירה.

 

האם מותר לעשות טיפול שורש בהריון

טיפול שורש מערב כמה שלבים שמעוררים חשש בקרב נשים הרות:

צילומי רנטגן, שימוש בחומרי הרדמה, נטילת תרופות אנטיביוטיות ומשככי כאבים.
אז נכון שאם לא חייבים, עדיף לחכות עם טיפול כזה לאחר הלידה, אך ברוב המקרים, כאשר כבר נוצר צורך בטיפול שורש, המשמעות היא כאבי שיניים עזים ואולי גם דלקת וזיהום.
במקרה כזה, עדיף לבצע את הטיפול וניתן לעשות זאת אם שומרים על כמה כללים פשוטים:

 • בחירה ברופא שיניים מומחה ומנוסה ויידועו על ההיריון.
 • עדיפות לביצוע הטיפול בשליש השני של ההיריון.
 • הקפדה על מיגון מתאים לאזור הבטן במהלך צילומי רנטגן (כיסוי עופרת).
 • שיתוף רופא הנשים בתהליך והתייעצות עמו לגבי כל טיפול תרופתי. כאן אפשר בהחלט להירגע בעניין חומרי ההרדמה, משום שמדובר בהרדמה מקומית ונקודתית ורופא השיניים יודע להתאים את החומרים והמינונים המתאימים לאישה הרה.

 

מרפאת השיניים "אלאדין קליניקס" – כל הטיפולים במקום אחד

צוות המרפאה שלנו מורכב מאנשי מקצוע מומחים ויודע לתת מענה לכל סוגי טיפולי השיניים ברמה הגבוהה ביותר.

אנו עושים שימוש בציוד חדיש ובטכנולוגיות מתקדמות וערוכים למתן טיפול מקיף וכוללני למגוון רחב של בעיות רפואיות בתחום הפה והלסת.

אם את בהיריון וסובלת מכאבי שיניים, מריח רע מהפה, מדימומים בחלל הפה או מקושי בלעיסה, אנו ממליצים בחום שתפני אלינו לאבחון ולא תזניחי את המצב.

צרי קשר ב:

טלפון  04-6999-788  |  אימייל  aladdent2@gmail.com  |  טופס הפניה בעמוד "צור קשר" באתר

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן