טיפול בנסיגת חניכיים

טיפול בנסיגת חניכיים

החיוך שלנו הוא אחד הדברים החשובים ביותר עבורנו: כשאנחנו רואים אנשים שאנחנו אוהבים, שקרובים אלינו, פעמים רבות אנחנו מחייכים אליהם – ואלה בדיוק האנשים שאנחנו רוצים שיראו אותנו במיטבנו. כך למשל, אנשים רבים עם שיניים עקומות עוברים יישור שיניים, מתוך רצון להפוך את החיוך שלהם ליפה יותר.  לכן, גם לכם כדאי מאוד לשמור על השיניים שלכם. כולם יודעים שבשביל זה נדרש צחצוח שיניים פעמיים ביום, כמו גם לבקר אצל שיננית וגם אצל רופא השיניים בקביעות. עם זאת, למען האמת מדובר במשימה מורכבת יותר: כדי לשמור על חיוך יפה, כדאי לשמור גם על חלקים אחרים בחלל הפה, כגון רקמת החניכיים. לשם כך, כדאי שנהיה מודעים כמובן לדברים כמו מחלות חניכיים, אך בייחוד לתופעה השכיחה עד מאוד של נסיגת החניכיים.

 

מה זה נסיגת חניכיים

אנשים נוטים להתבלבל בין נסיגת חניכיים למחלת חניכיים. עם זאת, אלו שני מצבים שונים: מחלת חניכיים היא זיהום או חיידק שיוצר גירוי בחניכיים, בעוד שנסיגת חניכיים היא מצב לא תקין של החניכיים, בו החניכיים "נסוגות" מהכותרת של השן וחושפות את החלקים התחתונים שלה, כגון שורש השן וצוואר השן. מדובר במצב בעייתי, שכן שורש השן אינו מוגן בשכבת אמייל חזקה ויציבה כמו כותרת השן, ולכן הוא חשוף הרבה יותר לחיידקים ומחלות, כגון עששת. דלקות ומחלות שונות הקשורות לנסיגת החניכיים יכולות להוביל גם למחלות חניכיים תכופות ומתמשכות.

 

מה גורם לנסיגת חניכיים

נסיגת החניכיים יכולה להגרם משלל סיבות – יתכן שמדובר במחלת חניכיים שלא טופלה כראוי, או בטראומה מסוג אחר שקרתה לשיניים, כגון תאונת ספורט, חתך, ועוד. עם זאת, הסיבה הנפוצה ביותר המעורבת בנסיגת חניכיים היא צחצוח לא נכון של השיניים, למשל באגרסיביות יתרה או צחצוח אופקי מופרז. כמו כן, מברשת שיניים קשה במיוחד עלולה גם היא לתרום להיווצרות נסיגת החניכיים.

 

איך למנוע נסיגת חניכיים

ישנן מספר דרכים למנוע נסיגת חניכיים: ראשית כל וחשוב ביותר, יש להקפיד על צחצוח נכון של השיניים. יש לצחצח נכון של השיניים מספר מאפיינים:

ראשית, צחצוח שיניים אופקי, כלומר העברה של המברשת על השיניים בצורה אופקית, זו שיטה טובה עבור שיני חלב, אך איננה נכונה כלל לשיניים בוגרות, ועלולה לפגוע בחניכיים. יש לצחצח את השיניים בצורה אנכית, מכיוון בסיס השן אל הכותרת, כלומר להתחיל מאיזור החניכיים ולהמשיך לאורך השן. חשוב לצחצח עם כיוון החניכיים, משום שאם נצחצח נגד כיוון החניכיים או בצורה אופקית, אנחנו שוחקים את החלק העליון של החניכיים, ובכך גורמים לנסיגת חניכיים.

שנית, יש לצחצח שיניים ביסודיות, אך לא באגרסיביות. מצד אחד, חשוב להעביר את המברשת בכל חלקי הפה והשיניים, ולא לפספס אף מקום, כדי לא לאפשר היצטברות של חיידקים שתוביל לדלקת/עששת שעלולה לגרום לנסיגת חניכיים. כמובן שמומלץ גם להשתמש בחוט דנטלי ובמי פה, כמו גם להצטייד במברשת רכה ואיכותית.

בנוסף, ביקורים תכופים אצל ד"ר לרפואת שיניים יכולים לעזור מאוד במניעת מחלות חניכיים ונסיגת חניכיים.

 

נסיגת חניכיים מה עושים

אם אתם חושדים שאתם סובלים מנסיגת חניכיים, מומלץ לפנות לרופא מומחה במהירות האפשרית. נסיגת חניכיים איננה מסוכנת, אך היא יכולה להחמיר, כמו גם לגרום לדלקות ועששות. לכן, כדאי להיוועץ באיש מקצוע במהירות האפשרית.

 

איך לטפל בנסיגת חניכיים

ישנם מספר טיפולים הקיימים היום עבור נסיגת חניכיים. עם זאת, סוג הטיפול שמבוצע משתנה מאוד בהתאם לחומרת נסיגת החניכיים, שכן טיפולים קלים לא יעזרו לנסיכה חמורה, וטיפולים חמורים יכולים לגרום נזק במקרים של נסיגת חניכיים קלה.

ישנם שני טיפולים מרכזיים היום לטיפול בנסיכת חניכיים קלה: הראשון, ניקוי חניכיים עמוק. מדובר בניקוי שנעשה על ידי רופא או שיננית, והמנקה את השיניים עד לחלקים העמוקים ביותר שלהן, היכן המברשת אינה יכולה להגיע. הדבר מסייע כמובן למנוע ולטפל במחלות חניכיים, אך הוא גם מקל על החניכיים להתחבר חזרה אל השן. הטיפול השני הוא טיפול חדשני בשיטת ה-"pinhole"' במהלכו הרופא מבצע חתכים קטנים בחניכיים של המטופל, ואז מיישר את החניכיים סביב השן באמצעות מכשיר מיוחד.

 

טיפול בנסיגת חניכיים חמורה

במקרים של נסיגת חניכיים חמורה טיפול רגיל, בשיטת ה- pinhole או הניקוי, איננו מספיק כדי לטפל בה. לכן, ישנן דרכי טיפול אחרות: אחת מהן היא שיטת ההשתלה. הרופא הטפל לוקח רקמה מהחך של המטופל, ומכסה את חלקי השן החשופים שאינם צריכים להיות חשופים בתאי רקמה שלקח מהחך. כך, בונה הרופא את החניכיים של המטופל "מחדש". קיים גם טיפול דומה שמשתמש ברקמות שנלקחות מבנק התרומות.

 

האם חניכיים יכולות להתחדש

באופן טבעי, חניכיים הסובלות מנסיגת חניכיים אינן יכולות להתחדש, בייחוד במקרים בהם מדובר בנסיגה בינונית או חמורה. עם זאת, הטיפולים השונים יכולים לגרום לחניכיים לחזור מעט, להשתפר במצבן, או אפילו לחזור למצבן הקודם במקרים נדירים.

סובלים מנסיגת חניכיים? רוצים להתייעץ עם גורם מקצוע או רופא בנוגע לשיניים ולחניכיים שלכם? מחפשים את המקום המושלם לטיפול במחלות חניכיים ובנסיגות חניכיים? אלאדין קליניקס זו מרפאת שיניים חדשנית, שמספקת את שירותי רפואת השיניים האיכותיים והמקצועיים שתוכלו למצוא. אלאדין קלינקס מספקת מגוון טיפולים רחב ביותר, עם המכשור ברמה הגבוהה ביותר והמומחים המקצועיים ביותר שיכולים להיות, כל זאת על מנת לספק מעטפת שירות ובריאות רחבה וטובה ככל האפשר עבור המטופלים שלנו.

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן