חריקת שיניים בלילה

אנשים רבים מדווחים לרופאים שלהם על תופעה מוזרה – נדמה שהם חורקים שיניים במהלך השינה, או משמיעים נקישות שיניים מתוך שינה, באופן לא רצוני. רוב האנשים מופתעים מאוד מהתופעה הזו – הם מגלים אותה בדרך כלל רק משום שבן הזוג או בת הזוג שלהם מתלוננים על צליל חריקת השיניים שהם משמיעים בזמן השינה, צליל המפריע לבני הזוג לישון.

כמו כן, אנשים רבים מופתעים לשמוע שמדובר בתופעה שכיחה יחסית – חריקת שיניים בשינה או נקישת שיניים בשינה היא תופעה שמתרחשת אצל 1 מכל 12 אנשים, כלומר מדובר בדבר שאנשים רבים סובלים ממנו.

 

מהי חריקת שיניים בלילה

חריקת שיניים בעת השינה היא תזוזה לא רצונית של כל שרירי הלסת והפה, המייצרת תנועה הדומה ללעיסה. עם זאת, פעמים רבות תנועה זו מתרחשת כאשר הלסת התחתונה והלסת העליונה של הפה לחוצות בעוצמה אחת אל השנייה, וכך השיניים בלסת העליונה משתפשפות עם השיניים בלסת התחתונה. הדבר יכול ליצור כאבים של שרירי הלסת, בשל פעילות ארוכה ומאומצת שלהם, ושל השיניים עצמן, בשל השפשוף שלהן אחת עם השנייה באופן הפוגע בשכבת האמייל העליונה שלהן.

חריקת השיניים בלילה משתנה באופן המסוים שבו היא מתרחשת מאדם לאדם – יש אנשים שממש חורקים את הלסתות שלהם כאשר הן צמודות זו לזו בחוזקה. אחרים, במקום לחרוק בשיניים, נוקשים בשיניים בחוזקה, כלומר מפרידים את הלסתות ואז מחברים אותן בעוצמה בשנית. כמו כן, ישנם כאלה אשר תנועת החריקה אצלם היא פשוט לעיסה עוצמתית של האויר, דבר שגם הוא יכול לפגוע בשיניים ובלסת.

 

למה חורקים שיניים בשינה

חוקרים של תופעת חריקת שיניים בלילה אינם בטוחים מה גורם לאנשים לחרוק שיניים. חלק מהמומחים מחושבים שתופעת חריקת שיניים בשינה נובעת מסיבות פסיכולוגיות, כגון לחץ נפשי, או לחלופין בעיות פסיכולוגיות אחרות כגון חרדה וכו'. כמו כן, ישנם חוקרים המאמינים כי יש קשר בין חריקת השיניים לבין בעיות במערכת העצבים, וממצאים לפיהם ישנו קשר בין חריקת השיניים שלכם בלילה לבין בעיות התנהגות ואישיות שונות, בייחוד אישיות אגרסיבית ובעיות קשב וריכוז.

אסכולה אחרת של חוקרים מאמינה שמדובר בעניין פיזיולוגי בלבד – הללו מאמינים, כי חריקת השיניים נובעת ממבנה פגום של הלסת התחתונה, ולכן בחריקת השיניים הגוף מנסה "לתקן" את הבעיה. אחרים מאמינים שמדובר בבעיות פיזיולוגיות אחרות, כגון בעיות במפרקי הלסת, בשרירי הלסת או במערכת הלעיסה כולה. יתכן גם, שהתופעה בקרב מבוגרים נובעת מהרגלי לעיסה ואכילה לא נכונים או לא תקינים, שגרמו לאחר שנים לשחיקה או עיוות כלשהו של מבנה הלסת.

 

איך לזהות חריקת שיניים?

רוב האנשים הסובלים מחריקת שיניים בלילה מגלים עליה בשל הצליל שהיא משמיעה, המפריע לבן או בת הזוג שלהן לישון. עם זאת, חריקת שיניים בלילה, בייחוד חריקה עוצמתית במיוחד, עלוה=לה לגרום לכאבים שונים במפרקי הלסת ובשיניים. לכן, אם אתם סובלים מתופעות אלה, מומלץ מאוד לפנות לרופא מומחה שידע לומר אם אתם אכן סובלים מחריקת שיניים לילית.

 

חריקת שיניים אצל ילדים

חריקת השיניים נפוצה בהרבה בקרב ילדים מאשר חריקת השיניים אצל מבוגרים: בשונה מחריקת שיניים אצל מבוגרים, המתרחשת כאמור אצל 1 מכל 12 מבוגרים, אצל ילדים התופעה מתרחשת אצל כ30% מהילדים, כלומר 1 מכל ארבעה או אפילו שלושה ילדים. חשוב לזכור, שבקרב ילדים מדובר בתופעה שעוברת כמעט תמיד בעצמה ובמהירות, ולרוב היא נובעת משינויים פיזיולוגיים שונים אצל היד או אצל הנער, כמו גם מהגדילה והצמיחה המהירה של הילד ושל הלסתות של הילד. עם זאת, מומחים שונים סבורים שלעיתים יש קשר בין חיכוך שיניים בשינה אצל ילדים לבין לחץ וחרדה חברתית, ולכן אם אתם חושדים שיתכן והילד שלכם סובל מאחד הדברים הללו, מומלץ מאוד לדבר איתו ובמקרה הצורך להפנות אותו לעזרתו של מומחה.

 

חריקת שיניים בשינה אצל מבוגרים

כאמור, חריקת השיניים אצל מבוגרים יכולה לנבוע משלל סיבות, פסיכולוגיות ופיזיולוגיות כאחד. אם אתם סובלים מחריקת שיניים, יתכן שמדובר בתופעה שנובעת מהרגלים מגונים, ממבנה הלסת, או אפילו מבעיות נפשיות או בעיות במערכת העצבים. לכן, במקרים של חריקת שיניים טיפול צריך להיות מותאם לבעיה הספציפית ממנה סובל המטופל, ואחד מתפקידיו של רופא השיניים הוא להבין ממה בדיוק סובל המטופל שלפניו.

 

כיצד ניתן לטפל בחריקת שיניים בלילה?

כאמור, ישנם מספר טיפולים שונים לתופעת חריקת השיניים, וצריך להתאים את הטיפול לבעיה המסוימת ממנה סובל המטופל. הטיפול הנפוץ ביותר הוא באמצעות סד לילה, העשוי פלסטיק או סיליקון, אותו מרכיב המטופל בזמן השינה. עם זאת, הסד לא פותר את הבעיה, אלא מונע מהשיניים להיפגש ובכך מונע את החריקות, את הפגיעה בשיניים ואת כאבי הלסת והשיניים שנובעים מכך.

בנוסף לסד לילה, ישנם טיפולים נוספים ומשלימים לתופעת חריקת השיניים. כמובן, ככל שמדובר בבעיות פסיכולוגיות ונפשיות, יש צורך לערב פסיכולוג או אפילו פסיכיאטר. במקרים אלה, חריקת השיניים איננה הבעיה, כי אם סימפטום לבעיה חמורה יותר, ולכן מומלץ מאוד לטפל בה ולא להתרכז בחריקת השיניים עצמה. במקרים אחרים, לאחר היוועצות ברופא, ניתן ללכת לטיפולים פיזיותרפיה או לקבל תרופות שונות שעוזרות להפטר מחריקת השיניים ולטפל בגורם שמייצר אותה

סובלים מחריקת שיניים בלילה? מפריעים לבן/בת הזוג שלכם לישון? רוצים לקבל יעוץ של מומחים בנוגע לחריקת שיניים ולפתרונות האפשריים לבעיה? אלאדין קליניקס זו מרפאת שיניים מתקדמת וחדשנית, אשר מתגאה בצוות המומחים המוכשר שלה ובמכשור שלה, הנמצא ברמה הכי גבוהה שקיימת בשוק. רוצים לקבל טיפול מעולה במחיר הוגן? פנו אלינו!

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן